• POLECANE PRODUKTY:
  • Dietrine
  • Avatrim
  • Hoodia Gordoni Plus
  • Acai Berry Select

Otyłość brzuszna

14 Kwi
Autor: Dorota
Silvets - Kompleks naturalnych składników wspomagających odchudzanie

Sposób, w jaki przybieramy na wadze dużo mówi o stylu naszego życia oraz o stanie naszego zdrowia. Jest wskazówką określającą rodzaj przebytych chorób, czy genetycznych predyspozycji. Otyłość brzuszna (sylwetka przypominająca jabłko) jest obserwowana najczęściej u mężczyzn, ale również u kobiet (przede wszystkim w okresie menopauzy). Powikłaniami otyłości brzusznej są zazwyczaj: choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroby wątroby i nerek, itd.

Przyczyny otyłości brzusznej

Ciągle nie znamy pełnego zakresu przyczyn występowania otyłości brzusznej. Zaistnienie problemu utożsamiane jest z zaburzeniami endokrynologicznymi oraz predyspozycjami genetycznymi. Jeśli nasi rodzice, choć jedno z nich, przybierało na wadze właśnie w obrębie brzucha, istnieje dużo większe ryzyko, że w naszym przypadku również tak będzie. Na odkładanie się tłuszczyku w obrębie talii wpływ mają hormony: kortyzol (hormon stresu), testosteron (wytwarzanie większej ilości u kobiet, upośledzenie wydzielania u mężczyzn).  Duże znaczenie w powstawaniu otyłości brzusznej mają również czynniki środowiskowe.
Dodatkowo nie pomagamy swojej talii paląc papierosy, pijąc alkohol. Szkodliwa jest ponadto dieta bogata w nasycone tłuszcze oraz zatrzymująca wodę: sól kuchenna.

Jak rozpoznać otyłość brzuszną?
Otyłość brzuszną rozpoznać można na różne sposoby. Najprostsza metoda klasyfikuje otyłość brzuszną jako chorobę, dla której charakterystyczny jest obwód pasa u mężczyzn większy niż 102 cm, a u kobiet 88 cm.

Otyłość brzuszną można zdiagnozować również przy pomocy wskaźnika. Należy zmierzyć obwód bioder (w najszerszym punkcie. Trzymając miarę w formie obwodu należy spróbować ją przesunąć na dół. Jeśli bez problemu przejdzie, będzie to oznaczać, że pobraliśmy dobrą miarę). Następnie należy zmierzyć obwód pasa. Potem mierzymy stosunek talii do bioder (dzieląc obwód talii przez obwód bioder), otrzymując wskaźnik WHR. Jeśli wskaźnik ten jest u kobiet równy 0,8 lub wyższy, a u mężczyzn równy bądź większy od 1,0, mówimy o otyłości brzusznej. Niestety istnieje jedna poważna wada tego typu pomiarów: są one zależne od zawartości gazów w jelitach.

Podczas badania typu otyłości można pokusić się również o określenie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Można to zrobić przy pomocy kilku metod: antropometrycznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, metody absorpcji dwufotonowej, itd.

Portret psychologiczny
Liczne badania i codzienna obserwacja lekarska potwierdzają, że osoby mające problem z otyłością brzuszną cierpią z powodu trudności z odnajdywaniem się w towarzystwie. Z tego też powodu swoje problemy rozwiązują, relaksując się za pomocą alkoholu. Mają skłonność do zajadania swoich smutków i stresów. Bardzo często zajmują wysokie stanowiska, mają silnie stresującą pracę.

Ryzyko otyłości brzusznej – zespół X
Otyłość brzuszna niestety nie jest tylko problemem natury estetycznej. Współistnieją z nią bardzo często: podwyższone stężenie insuliny we krwi, cukrzyca typu 2, wysokie poziom „złego” cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, wysoka zapadalność na miażdżycę naczyń. Wszystkie te symptomy towarzyszące otyłości określane są mianem zespołu X rozpoznanego i opisanego przez G.Reavena w 1988 roku.

Zacznij walkę!
Z otyłością brzuszną warto walczyć od razu. Nie można czekać do momentu, kiedy zaczną pojawiać się groźne w skutkach choroby. Już dzisiaj zadbaj o swoje zdrowie:

  • ogranicz ilość tłustych dań,
  • zmniejsz ilość słodyczy,
  • nie jedz późnym wieczorem,
  • nie jedz w nocy, gdy się przebudzisz,
  • postaw na owoce i warzywa, niech będą składową każdego posiłku.