Waga w odniesieniu do wzrostu i wieku

Czy Twoja waga jest prawidłowa? Jak rozpoznać, czy masz już nadwagę? Czy dodatkowe kilogramy to stan faktyczny, czy tylko wymysł Twojej wyobraźni?

BMI – najprostszy sposób
BMI to najprostsza metoda pozwalająca na stwierdzenie, jak wygląda kwestia wagi w przypadku danej osoby. Jej zaletą jest fakt, że zakłada dość szerokie spektrum wyników, które wskazują, przy tym samym wzroście, prawidłową wagę. Spowodowane jest to jedną i bardzo oczywistą prawdą – trudno porównywać wagi dwóch osób, które znacząco mogą różnić się sylwetką, budową oraz stylem życia, wskazując, że jedna z nich jest „w normie”, a druga już nie. Lekarze uzgodnili liczby, które są w stanie zapewnić, że w przypadku danej osoby waga jest prawidłowa, z kolei u innej, można diagnozować nadwagę lub niedowagę.

BMI czyli body mass index to stosunek masy ciała do wysokości. W przypadku dzieci i młodzieży wartość BMI określana jest również pod względem wieku i płci.

Trzeba mieć jednak świadomość, że wartość BMI nie ma zastosowania do każdej osoby. W przypadku chociażby sportowców jest ona całkiem bezużyteczna. Nierzadko bowiem sama waga mięśni jest tak duża, że zaburza ostateczny wynik BMI. Sportowiec, który w rzeczywistości ma szczupłą sylwetkę, może otrzymać wynik niezgodny z rzeczywistością, na przykład wskazujący na nadwagę.

Jak rozpoznać nadwagę u dziecka?
W przypadku dzieci prawidłową wagę w stosunku do wzrostu oraz wieku sprawdza się na specjalnie do tego celu stworzonych siatkach centylowych. Percentyle pokazują na wykresie, czy dane dziecko rozwija się prawidłowo, jak wygląda jego wzrost w stosunku do innych dzieci. Siatki są różne w zależności od płci dziecka.

O niedowadze mówi się wtedy, kiedy wartość BMI w stosunku do płci i wieku spada poniżej 5 percentyla. Waga w normie to taka, która znajduje się pomiędzy piątym a 85 percentylem, z kolei nadwaga to stan, kiedy wartość ta mieści się między 85 a 95 percentylem. Dziecko jest otyłe, gdy otrzyma się wynik powyżej 95. percentyla.

Jak należałoby rozumieć te liczby? Mianowicie tak, że jeśli otrzymasz wynik 96 percentyla, oznacza to, że w losowo wybranej grupie 100 dzieci w tym wieku, średnio 96 dzieci będzie lżejszych od Twojego szkraba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *