Wypróżnianie a odchudzanie

Na forach internetowych pojawia się często dość nietypowe zapytanie, czy częstotliwość wypróżniania ma wpływ na sukces odchudzania, czy inaczej na szczupłą sylwetkę. No cóż, zgodnie z dewizą nic, co ludzkie nie jest nam obce, warto sprawdzić to zapytanie, starając się znaleźć na nie odpowiedź.

Ilość wypróżnień a zdrowie

Na początku warto uzmysłowić sobie, że ilość wypróżnień jest różna dla każdej z osób. Może ona dodatkowo się zmieniać na przestrzeni lat. Generalnie, jeśli w stolcu nie ma krwi, ani śluzu, oddawaniu kału nie towarzyszą silne skurcze, czynność ta nie jest związana z dużym wysiłkiem oraz ilość wypróżnień mieści się w „normie”, nie ma większego problemu. W pozostałych sytuacjach warto sprawdzić, czy zmiana częstotliwości wypróżnień nie jest związana z chorobą.

Ile to norma? Przyjmuje się, że prawidłowa ilość wypróżnień to od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Liczba oddawanych stolców zwiększa się jednak u kobiet w trakcie miesiączki oraz w chwilach odczuwania bólu brzucha.

Wypróżnianie a trawienie

Wypróżnianie to ostatni etap następujący w procesie trawienia. Kał to nic innego jak pozostałości przechodzące przez układ pokarmowy przez żołądek, jelita cienkie, jelito grubego. Układ pokarmowy wchłania składniki odżywcze, płyny, a w stolcu znajduje się wszystko to, czego organizm nie potrzebuje.

Uwaga! Utrata wagi choroba

Utrata wagi przy braku diety, spowodowana częstym wypróżnianiem powinna niepokoić. W przypadku bardzo często obserwowanego zespołu jelita drażliwego, dla którego charakterystyczne są biegunki, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia i nagłe parcie na stolec, mimo zwiększenia częstotliwości oddawania stolca ponad normę, nie ma mowy o utracie wagi. Jeśli waga spada, w stolcu pojawia się krew, a objawy chorobowe występują również w nocy, w trakcie snu, konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomy te bowiem oznaczają chorobę.
Do zmiany częstotliwości wypróżnień i utraty masy ciała dochodzi najczęściej na skutek infekcji pasożytniczych, wirusowych i bakteryjnych.

Dlaczego zaparcia są tak groźne?

Wiemy już, że zbyt duża częstotliwość wypróżnień nie prowadzi do trwałej utraty wagi (jeśli tak się dzieje, to przyczyna leży głębiej i wiąże się z chorobą). Jaki jednak wpływ na stan zdrowia mają zaparcia (wypróżnienia rzadsze niż trzy razy w tygodniu), na które cierpi 50% kobiet i około 30% mężczyzn? Są one równie niekorzystne, co nadmierna ilość oddawanych stolców. Nieleczone mogą prowadzić do licznych komplikacji: zwłaszcza mogą prowadzić do stanów zapalenia jelita grubego, na ich skutek mogą powstawać kamienie kałowe, wrzody jelit, choroby odbytnicy i odbytu. Najczęstszą konsekwencją długotrwałych zaparć są: żylaki odbytu i szczelina odbytu.

Zaparcia mogą również zwiększać obwód brzucha, dając w tej okolicy charakterystyczny balon.

Środki przeczyszczające – tylko ostrożnie

Według organizacji National Eating Disorders, próby schudnięcia poprzez zwiększenie liczby oddanych stolców na skutek stosowania środków przeczyszczających to nie najlepszy sposób. Preparaty te należy traktować jako specyfiki pozwalające osiągnąć dodatkowe efekty zdrowotne poprzez usunięcie z organizmu gromadzących się w nim złogów, ale nie jako metodę odchudzania. Dlaczego?

Ponieważ kalorie są absorbowane przez organizm na długo przed dostaniem się do jelita grubego. Pochłaniane są w żołądku i jelicie cienkim. Dlatego też środki przeczyszczające nie powinny być stosowane dla utraty wagi. Mogą one jedynie powodować czasową utratę wagi na skutek nadmiernego wydalania wody, a nie ze względu na zwiększenie częstotliwości wypróżniania się. Ponadto zażywając środki przeczyszczające, należy stosować się ściśle do zaleceń producenta. Nadużywanie tych preparatów może prowadzić bowiem do problemów zdrowotnych – odwodnienia, osłabienia organizmu i zaburzeń równowagi elektrolitów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *