Węglowodany – jeść czy nie jeść?

Nie daj sobie wmówić, że węglowodany są złe. Tak samo, że tłuszczy nie należy jeść. Jedne i drugie są niezbędne. Do codziennego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Trzeba jednak wybierać takie, które mają najkorzystniejszy wpływ na zdrowie. Na szczęście nie brakuje ich. Ucząc się podstaw zdrowego żywienia, można mieć poczucie panowania nad sytuacją.

Krótka prawda o węglowodanach

Nic nie jest po prostu czarne albo po prostu białe. Współczesność pokazuje, że zasada ta obowiązuje również w temacie węglowodanów, z których wiele jest dobrych i pozwala na zachowanie zdrowia oraz równie sporo w nadmiarze prowadzi do groźnej w skutkach cukrzycy typu II, choroby wieńcowej serca, a nawet otyłości.
Nie warto wierzyć w uproszczenia. To nie węglowodany są winne pladze otyłości. To złe węglowodany i to w nadmiarze za nią odpowiadają. Na liście szczególnie zagrożonych znajdują się oczywiście: białe pieczywo, słodycze i przetworzona żywność. Na biegunie przeciwległym natomiast zdrowe węglowodany np. warzywa i ciemne pieczywo.

Czym są węglowodany?

Węglowodany to obok tłuszczy i białek podstawowe substancje potrzebne nam do codziennego funkcjonowania. Nazywane również cukrami zbudowane są z węgla, wodoru i tlenu.
Najwięcej węglowodanów jest w produktach pochodzenia roślinnego: zwłaszcza miodzie, owocach, cukrze. Oprócz tego węglowodany występują także oczywiście w przetworach mięsnych. Ponadto znajdują się też w roślinach strączkowych, produktach zbożowych – makaronie, ryżu, chlebie, ziemniakach.

Węglowodany proste i złożone

W uproszczeniu można napisać, że węglowodanów prostych należy unikać, natomiast spożywać węglowodany złożone. Takie twierdzenie w szczegółach nie zawsze jest prawdziwe, jednak patrząc na ogólny aspekt, wszystko się zgadza i warto się trzymać tych ogólnych zaleceń.

Dla osób bardziej zainteresowanych tematem na pewno cenną informacją będzie to, że do węglowodanów prostych zaliczamy:
glukozę, która jest podstawowym  związkiem używanym w trakcie produkcji energii. Glukozę można znaleźć w owocach, warzywach oraz w miodzie.

  • Sacharozę  – występuje w owocach, warzywach i miodzie.
  • Fruktozę
  • Latozę – cukier mleczny – występujący w mleku i jego przetworach.

W grupie węglowodanów złożonych można wyróżnić:

  • skrobię – obecną między innymi w produktach zbożowych, ziemniakach oraz ryżu.
  • błonnik (inaczej włókno pokarmowe) – substancja, która nie jest wchłaniana. Obecna w warzywach, owocach i przetworach zbożowych.

Trawienie węglowodanów

Każde węglowodany, niezależnie od tego, czy dostarczane są w formie prostych komórek, czy komórek złożonych, są trawione i rozkładane do glukozy. Organizm robi wszystko, by rozbić je do pojedynczych komórek, które będą mogły dostać się do krwiobiegu, stając się tym sposobem źródłem energii.

Trochę inaczej sprawa wygląda z błonnikiem, ten nie jest rozkładany, ani nie jest trawiony. Przechodzi przez układ pokarmowy właściwie bez zmian dla jego formy. Wydawać by się mogło zatem, że spożywanie błonnika pozbawione jest sensu. Nic bardziej mylnego! Substancja ta pozwala usunąć resztki niestrawionych produktów, toksyn oraz wszelkich niekorzystnie działających składników. Działa jak miotełka, która daje dużo korzyści, a przy tym sama pozostaje wydalona, zwiększając jednocześnie objętość kału. To nie wszystko. Błonnik sam w sobie ułatwia akt wypróżniania oraz tym sposobem walczy z często spotykanym uczuciem ciężkości i nieprzyjemnego uciskania w brzuchu.

Jakie węglowodany wybierać?

Węglowodany należy jeść, jednak powinny być to rozsądnie wybierane produkty. Każdego dnia należy zadbać o odpowiednią ilość ziaren – w postaci ciemnego pieczywa z ziarenkami, a jeszcze lepiej musli, płatków owsianych, płatków zbożowych.
Ziemniaki warto jeść sporadycznie. Zamiast nich zdrowsze będą kasze  i ciemny ryż. Możesz sięgać też po makarony z mąki z pełnego przemiału. Nie zapominaj o roślinach strączkowych – fasoli, grochu i soczewicy.

Dlaczego węglowodany są takie ważne?

Będąc na jakiejkolwiek diecie,  nie warto zapominać o węglowodanach. Te są cennym źródłem energii. Właściwie podstawową substancją, która pozwala na sprawne funkcjonowanie mięśni, jak również szarych komórek. Pisząc bardzo prostym językiem, węglowodany pozwalają nam funkcjonować – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Węglowodany wpływają na smak i zapach potrawy. Mają wpływ na metabolizm, a zwłaszcza odpowiednie spalanie tłuszczy – o tym aspekcie w szczególności powinny pamiętać osoby przechodzące na dietę niskowęglanową.  Węglowodany są także materiałem budulcowym, hamującym krzepnięcie krwi oraz pobudzającym pracę serca.

Z drugiej strony węglowodany są łatwo magazynowane. Bardzo szybko odkładają się w postaci trudnego w usuwaniu tłuszczyku.
Z tego powodu warto dokładnie trzymać się pewnych zasad i nie jeść węglowodanów więcej niż potrzebujemy. Wartość ta natomiast jest determinowana od kilku czynników – zwłaszcza wieku oraz stanu zdrowia i fizjologii danej osoby. Dla dzieci i dorosłych przyjęło się uważać, że dzienna ilość węglowodanów powinna wynosić 130 gramów. Natomiast dla kobiet w ciąży ta wartość jest trochę inna i wynosi 175 gramów. Dla matek w okresie laktacji jeszcze wyższa – 210 gramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *