Dieta kapuściana – wady i zalety

Dieta kapuściana została rozsławiona jako menu Kwaśniewskiego. Dzisiaj mimo mody na dietę Dukana, dieta kapuściana jest nadal bardzo często wybierana, jako jadłospis, na którym nie czujemy głodu. I możemy sporo schudnąć. Niestety, jeśli o to odpowiednio wcześniej nie zadbamy, mamy niemal pewność, że menu to doprowadzi do efektu jojo. Osiągnięte efekty szybko przestaną cieszyć. Mimo to wiele osób, ciągle się decyduje wprowadzić dietę opartą przede wszystkim na kapuście, a dokładniej zupie wykonanej z kapusty włoskiej….Dlaczego? Bo widzą zdecydowanie więcej zalet niż wad takiego rozwiązania.

Zalety diety

Dieta jest bardzo prosta w przygotowaniu. Z przyrządzeniem zupy poradzi sobie bez problemu nawet osoba, która na co dzień nie gotuje i ma zerowe zdolności kulinarne. Zaletą są również jasne reguły. Niewątpliwą zaletą są także natychmiastowe efekty, które można uzyskać przy okazji tej diety. W przeciągu siedmiu dni można zrzucić nawet siedem kilogramów.

Dzięki temu, że dieta opiera się na kapuście, można uzyskać efekt sytości przy jednoczesnym dostarczeniu niewielkiej ilości kalorii, dodatkowo dostarcza się sporej ilości witaminy C, można liczyć na wyregulowanie pracy jelit oraz żołądka. Poza dostarczeniem witaminy C kapusta zapewnia odpowiednią dawkę potasu – najczęściej pokrywa 100% zapotrzebowania na ten pierwiastek. Zawarty w kapuście błonnik ma działanie oczyszczające, które pozwala usunąć z organizmu wszelkie toksyny oraz zalegające resztki pokarmu. Błonnik również zaspokaja apetyt i pozwala oszukać głód na wiele godzin.

Dieta nie pozwala nam czuć nieprzyjemnego ssania w żołądku. Podczas jej trwania można jeść tyle zupy, ile nam trzeba, by poczuć komfort najedzenia. Zupę wystarczy podgrzać i już mamy gotowy posiłek do zjedzenia.

Wady diety

Największą wadą diety kapuścianej jest monotonne menu. O ile pierwsze dni na niej nie są trudne, to już kolejne mogą być nie do zniesienia. Zamiast przyjemności jedzenia, otrzymujemy obrzydłe do granic możliwości menu, które z czasem nie tylko zniechęca, ale ponadto wyjątkowo obrzydza. Skutek może być taki, że zamiast jeść, odmawiamy posiłków, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się efektu jojo. Ponadto w trzecim dniu stosowania diety mogą pojawić się inne niekorzystne symptomy – ból głowy, osłabienie, znużenie i nagłe pogorszenie nastroju. Te u bardzo wrażliwych osób mogą prowadzić do wypadania włosów, osłabienia paznokci oraz pogorszenia kondycji skóry. Rozwiązaniem w tym czasie może być stosowanie suplementów diety uzupełniających braki witamin oraz poprawiające samopoczucie.

To nie wszystko – uboga energetycznie dieta spowalnia tempo przemiany materii. Stąd też bardzo trudno utrzymać osiągniętą na diecie sylwetkę. Najprawdopodobniej już po ukończeniu menu zgubione kilogramy wrócą, a może być ich jeszcze więcej niż przed przejściem na restrykcyjny jadłospis. To ryzyko zwiększa dodatkowe monotonne menu, które powoduje, że po ukończeniu diety ochota na coś innego niż zupa kapuściana wzrasta. Pragnienie jest tak ogromne, że naprawdę trudno się oprzeć temu, co przez tydzień było zakazane. A fakt, że niedozwolone było wszystko poza kapustą nie poprawia sytuacji.

Na tym nie koniec. Na diecie kapuścianej nie zaleca się form aktywności fizycznej co prowadzi do tego, że metabolizm zwalnia jeszcze gwałtowniej.  Inny negatywny skutek to również spadek odporności i fakt, że przebywając na diecie kapuścianej, trzeba się liczyć z ryzykiem złapania niemiłej infekcji.
Niestety dieta kapuściana nie pozwoli nam schudnąć, pozbywając się tkanki tłuszczowej. Przechodząc na nią, można stracić głównie wodę. W ten sposób utrata kilogramów jest w pewnym sensie złudna, a podstawowa przemiana materii znacznie spowalnia.

Dieta kapuściana może być bardzo wyczerpująca dla samego organizmu, który traci na jej skutek wiele składników odżywczych. Nie otrzymuje wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju – zwłaszcza żelaza, białka, wapnia, węglowodanów i magnezu. W konsekwencji tego często dochodzi do zaburzeń krążenia oraz nieprawidłowości w pracy serca. Dlatego dieta kapuściana może być szkodliwa dla osób mających poważne problemy zdrowotne. Mogą ją stosować jedynie zdrowe osoby i tylko przez siedem dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *