Wschodnie sztuki walki i relaksacji – odchudzaj się skutecznie!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotny w naszym życiu jest aktywny relaks. Nie można oczywiście nikogo winić, bo ciężko po kilkanastu godzinach pracy, zrobić coś innego niż położenie się przed telewizorem z pilotem w ręku. Jeśli jednak się odchudzasz, to powinno Ci zależeć na aktywnym, relaksującym wypoczynku.

Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się wschodnie metody poprawiające samopoczucie. Ostatnio stały się niezmiernie modne i nie ma się czemu dziwić. Są skuteczne, a po drugie wciąż otacza je pewien nimb tajemniczości i egzotyki. A w Europie to w zasadzie gwarantowany sukces. Zajmijmy się jednak ich skutecznością w kwestii wspomagania odchudzania.

Walka i medytacja w jednym

Daleki Wschód kojarzy nam się przede wszystkim ze sztukami walki i medytacją. Taki obraz został utrwalony między innymi przez filmy oraz książki. I z grubsza rzecz biorąc to prawda. Zacznijmy od Tai Chi – połączenia medytacji i sztuki walki. Chociaż tak naprawdę dla każdego może mieć ono całkiem inny przekaz. Jedni traktują Tai Chi jako filozofię, sposób życia, a nawet rytuał taoistyczny. Dla innych będzie to po prostu dobry sposób na relaks. Odpoczynek i wyciszenie, które są naprawdę potrzebne przy odchudzaniu. Nie da się stracić nadmiaru kilogramów, jeśli wciąż żyjemy w stresie. Owszem, są tacy, którzy chudną w takich sytuacjach, ale po pierwsze nie jest to zdrowe, a po drugie – w końcu i tak czeka nas efekt jo-jo. Tai Chi na pewno pozwoli się wyciszyć, co przy odchudzaniu się przyda. I tak naprawdę zacząć możesz w dowolnym wieku. Tai Chi to oczywiście nie jedyna metoda medytacji, ale bez wątpienie obecnie jedna z bardziej popularnych, zaraz obok Jogi.

Capoeira a może Karate?

Są to bardziej dynamiczne formy aktywności, pochodzące z Dalekiego Wschodu. Stanowić mogą alternatywę dla spokojniejszych ćwiczeń – Jogi i Tai Chi. Capoeira jest mieszanką walki, tańca i akrobatyki. Uczymy się tu także sztuki samoobrony. Jednak niewątpliwie największym atutem tej formy sportu jest możliwość doskonałego wyrzeźbienia poszczególnych partii ciała. Capoeira sprzyja odchudzaniu, lecz również kształtowaniu mięśni. Nie jest niebezpieczna, ponieważ trenując – nie mamy kontaktu z przeciwnikiem. To forma pokazu swoich umiejętności, stąd dużo uwagi poświęca się technice i tańcowi. Dużo szkół Capoeiry organizuje również zajęcia w lżejszej formie – dla rodzin z dziećmi. Tu stawia się przede wszystkim na ruch oraz zabawę. Z kolei Karate jest sportem dla osób chcących poprawić swoją kondycję, wzmocnić siłę, szybkość oraz gibkość. Tu także można zapisać się na mniej zaawansowane zajęcia, podczas których nauczymy się podstawowych ruchów oraz technik medytacji, a także panowania nad emocjami. Oczywiście nie trzeba dodawać, że wszystko to fantastycznie wpłynie na naszą sylwetkę.

Wschodnie sztuki walki

Jest również wiele innych sztuk Wschodu. Ciężko jednak byłoby w jednym miejscu wymienić wszystkie te style. Bez wątpienia łączy je jedno. Są w stanie wzmocnić naszą kondycję (polepszyć pracę układu oddechowego i krwionośnego), a przy okazji pomogą zrzucić parę kilogramów. Nie ma w tym żadnej tajemnicy ukrywanej przez setki, jeśli nie tysiące lat przez chińskich mędrców. Sprawa jest niezmiernie prosta. Każda aktywność fizyczna wykonywana w sposób regularny pomaga zrzucić, lub też utrzymać optymalną wagę.

Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że ze Wschodnimi sztukami walki należy uważać. Część z nich nie jest przeznaczona „dla normalnych ludzi”. Nie chodzi tutaj o dyskredytację kogolwiek, ale po prostu niektóre ze sztuk walki wymagają świetnej kondycji, a także lat ćwiczeń. Lepiej wybierać te wymagające nieco mniej fizycznego zaangażowania. Ważne też jest bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Lepiej zacząć powoli, nikt od razu nie wymaga od nas zdobycia czarnego pasa.

Uważać trzeba też na ewentaulne kontuzje. Jeśli ktoś się ich boi, albo przeskadzałyby mu w pracy, może zrezygnować ze sztuk walki na rzecz wspominanego wcześniej Tai Chi. Można też dodatkowo zastosować preparat spalający nadmiar kalorii (jednym z bardziej popularnych jest Dietrine Carb Bloker). Pamiętać jednak należy o bezpieczeństwie użytkowania. Taki suplement może stać się dobrym dodatkiem do całego procesu odchudzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *