W jaki sposób nowoczesne technologie mogą pomóc nam w odchudzaniu?

Trwała utrata wagi to marzenie wielu osób. Niestety wiele starań kończy są fiaskiem, a sam problem zrzucenia zbędnych kilogramów staje się kłopotem globalnym, będąc jednocześnie  przyczyną poważnego światowego kryzysu zdrowia.

Problem wagi narodowej

Ostatnie badania wskazują, że problem z otyłością lub nadwagą ma już około 68% dorosłych w USA. Tam też 5-10% wszystkich kosztów opieki zdrowotnej dotyczy opieki osób z nadmierną tkanką tłuszczową. Niestety nie pozostajemy daleko w tyle. Gonimy najbardziej otyły naród świata, dołączając do czołówki najgorzej odżywiających się narodowości.

Nowoczesne technologie a waga

Na rynku teoretycznie nie brakuje preparatów, metod i technik zrzucania zbędnych kilogramów. Co jakiś czas rozpoczyna się moda na nowe diety, sięga się po lepsze lub gorsze suplementy diety. Pojawiają się rankingi środków odchudzających, udostępnia się recenzje oraz pamiętniki odchudzania. Mimo to, na rynku tworzonym dla osób odchudzających się jest ciągle miejsce. Specjaliści podkreślają, że już niedługo będzie się ono poszerzać i uwzględniać nowe produkty wykorzystujące nowoczesne technologie.

Nowoczesne technologie zmieniają świat, rewolucjonizują również nasz sposób myślenia. Technologie bezprzewodowe oraz elektroniczne są już właściwie wszędzie. Obejmują różne obszary naszego funkcjonowania: naukę, rozrywkę, pracę. W coraz większym stopniu zaczynają być aktualne w stosunku do wdrażanych starań o zachowanie szczupłej sylwetki.

Jest to proces nieunikniony. Mający wiele zalet, z których jedną z najważniejszych jest możliwość wzbudzenia motywacji oraz utrzymania jej na poziomie podobnym do tego uzyskiwanego przy kontakcie twarzą twarz z trenerem.

Leczenie behawioralne

Obiecujące perspektywy niesie intensywne wielopłaszczyznowe leczenie behawioralne, które pozwala osiągnąć efekt zmniejszenia masy ciała o nawet 5% u osób dorosłych, u których istnieje problem nadwagi lub otyłości. Poprzez zaplanowanie sporej ilości spotkań, uzyskaniu zalety w postaci samokontroli działań, zmotywowanie na cel utraty wagi, dzięki poprawie aktywności fizycznej oraz wybór odpowiedniej diety daje możliwość osiągnięcia naprawdę spektakularnych efektów w pierwszym roku stosowania leczenia.

Telefon i internet zamiast osoby

Najnowsze wyniki badań udowadniają, że intensywny wpływ na styl życia osoby z problemami z wagą nie musi odbywać się poprzez kontakt z drugą osobą. Możemy równie dobrze do tego celu wykorzystać telefon, internet, czy nawet gry komputerowe polegające na skanowaniu ciała oraz umożliwiające trenowanie z wirtualnym trenerem. Co równie ważne udowodniono, że ćwiczenia przy wsparciu trenera oraz wirtualnego opiekuna przyniosły porównywalne skutki!

Wiele z dostępnych programów oraz tych, które z pewnością jeszcze powstanie uwzględnia coaching telefoniczny, wspomaganie starań osoby odchudzającej się przez cały dzień: zarówno podczas trenowania, jak i spożywania posiłków.

Co jeszcze ważniejsze urządzenia mobilne dają wsparcie dokładnie w rzeczywistej chwili podejmowania decyzji. Pozwalają na obliczenie wartości kalorycznej posiłków oraz śledzenie bilansu kalorycznego w czasie realnym. Niektóre badania nawet wskazują, że cyfrowe urządzenia mogą być skuteczniejsze niż kontakt z trenerem, zwłaszcza ze względu na ich możliwość wsparcia tu i teraz, czyli dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Palmtop a człowiek

W Archives of Internal Medicine opublikowano dwa artykuły, które skupiały się na badaniu roli wschodzących elektronicznych technologii w utracie masy ciała. Wyniki są bardzo obiecujące. Okazało się, że grupa 35 osób, która miała kontrolować dietę i ćwiczenia za pomocą palmtopa oraz rozmawiała dwa razy w tygodniu przez telefon z trenerem schudła po roku o nawet 4 kg więcej niż grupa kontrolna odchudzająca się w standardowy sposób.

Przeprowadzono również inne badanie. Chętne osoby podzielono na trzy grupy. Pierwsza miała się odchudzać przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, druga samodzielnie za pośrednictwem płyt DVD oraz trzecia przy wsparciu trenera. Po 15 miesiącach okazało się, że najwięcej kilogramów zrzuciła grupa kierowana przez wirtualnego trenera.

Jakie korzyści dają nowoczesne technologię w odchudzaniu?

Trudno nie doceniać nieograniczonych korzyści, jakie niosą nowoczesne technologie w procesie odchudzania. Podstawowa to możliwość czerpania z ich zalet wszędzie: w podróży, na wakacjach, poza domem, w pracy, o każdej porze dnia.

Dzięki nim można łączyć zalety edukacji z indywidualnym podejściem do każdej osoby.  W ten sposób tworzy się stałą motywację do utraty masy ciała w dłuższej perspektywie, a nie tylko w trakcie kilku pierwszych dni czy tygodni.

Nowoczesne technologie mają stawać się motywatorem do zmiany nawyków żywieniowych oraz przeprowadzenia rewolucji w stylu życia. Mają dążyć do wdrożenia nowej fizjologii życia na dłuższą metę. Jednak w każdym planie odchudzeniowym, tak jak w życiu, są lepsze i gorsze momenty. Zwłaszcza na te trudniejsze warto uzbroić się w cierpliwość oraz w dodatkową siłę w postaci tabletek zmniejszających głód oraz ułatwiających trawienie: Hoodiadrene. Powodzenia i cierpliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *